Wednesday, April 13, 2011

April 13th's Groceries

Alright, here's my grocery haul for this week:

Not pictured are the two 10-ounce packages of frozen chopped spinach that I'd already put in the freezer and forgot to pull out for the picture. The grand total was $53.40. However, I did also buy a bag of dark chocolate Hershey's Bliss at Target, which brings to total to $56.79.

People say that eating healthy is more expensive. It's possible that's true, but I'm skeptical, so here's my fresh produce for the week: romaine lettuce, celery, a cucumber, asparagus, cauliflower, 1.69 lbs of broccoli crowns, three avocados, red grapes, two mangoes, two apples, four pounds of bananas, and two pounds of strawberries. And that comprises less than $17.00 of my total tab, before tax.

How does that compare to your shopping habits? Am I spending too much? I'd love any advice!

Wednesday, April 6, 2011

Welcome to My OCD

Okay, so it's not technically obsessive-compulsive disorder. But it is a little odd. I want to really know how much we spend on food each month and week, and just what we get for our money. More than numbers on my Excel spreadsheet (yes, you know I have one), I want visuals. Really these blog entries are for my own compulsive need for information and organization, so if you find them dull, I won't be offended if you skip over them.

So, here's what I bought today for this week's groceries:

And I spent $65.03. Yes, that's 7 cans of chicken, 10 containers of Yoplait, 5 cans of tomato sauce, 6 cans of mushrooms,3 cans of corn, 2 cans of mandarin oranges, 2 cans each of refried beans, black beans, and green beans, and a can of chickpeas. Plus 3 pounds of unsalted butter, 2 packages of tofu, and 2 dozen cage-free eggs. And all the rest.

To accomplish this, I went to Sunflower Market, WinCo, Smith's, Fresh Market, Dick's, and Target this morning between breakfast and lunch. Our planned meals this week are veggie pot pie, broccoli casserole, vegetable tian, and steamed cauliflower with pesto, with plenty of leftovers the other nights, since there's only two of us. :)

Oh, and I spent $0.94 on bananas on Monday.